Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kmenta

Jenovefa Kujová, moje praprababička, měla matku Brigitu Kmentovou (1822 - 1853).
Rod Kmentů nepatří mezi nejstarší rody v Mutěnicích, ale zato v Mutěnicích nepřetržitě žije nejméně 288 let. V první samostatné matrice Mutěnic jsou první záznamy o pobytu Kmentů v Mutěnicích:
  • 1719 zemřela Alžběta Kmentka, 90 let, věk udávaný u úmrtí býval ale velmi nepřesný,
  • 1725 křest Tomáše a Pavla, dvojčat Matěje Kmenty a Mariany,
  • 1729 sňatek Jiřího Kmenty a Judity.
Kmentovi přišli do Mutěnic asi před rokem 1725. Možnost odkud přišli, naznačili kmotři u křtu dětí Matěje, byli Mikovi ze Šardic. Důkaz, že Kmentovi přišli ze Šardic, je zápis u úmrtí Jiřího Kmenty v roce 1762 - pochází ze Šardic. Ale najít křty v Šardicích nelze, matriky jsou až od roku 1705, předcházející se nedochovaly. Protože v roce 1705 „pustošily obec kuruci, vypálili kostel, faru, dvůr a velkou část obce, stejně jako Vacenovice, Milotice a Svatobořice - Mistřín. “jak se uvádí na webových stránkách obce".
 
Jaký byl vztah Alžběty Kmentky k našim předkům nevíme. Matěj Kmenta (asi 1694 - 1759) i Jiří Kmenta (před 1705 - 1762) jsou naši předci, mohou být bratři. Brigita Kmentová, provdaná Kujová, měla předky Kmenty v linii otce - Jiří Kmenta i matky - Matěj Kmenta. 
Kmentovi, narození v Mutěnicích, jsou s největší pravděpodobností potomci dvou otců:
  • Matěje - měl deset dětí, synové Jan, Tomáš, Jiří, Michal, Ignác se oženili - tvoří pět větví,
  • Jiřího - měl sedm dětí, ze tří synů dva zemřeli v dětství, syn Jan se oženil - jediná větev.
V další generaci už bylo tedy šest otců Kmentů : Jan, Tomáš, Jiří, Michal, Ignác a Jan, kteří měli potomky a dál se ženili...a výsledek byl jeden z nepočetnějších rodů v Mutěnicích.