Jdi na obsah Jdi na menu

Čupr

Je rod mých příbuzných, kteří mně o svém rodu uvedli. Je to kovářský rod, původem spojený s Českomoravskou vysočinou. Odkud předci před rokem 1776 přišli, ale nevíme. V rodinách potomků na Hodonínsku se traduje, že měl náš předek přijít z Uher, v milostném souboji zabil svého soka a do Čech se přišel ukrýt před trestem.

 

Šest generací Čuprů, celkem dvacet kovářů, mělo stejného předka a tím byl František Čupr (1730? - 1788). Řemeslo vykonával postupně - Tasovice u Kunštátu, Crhov u Olešnice, Kundratice - nyní část obce Rozsochy.
 
Jeho potomci žili v obcích v okolí Bystřice nad Pernštejnem, Nedvědice a ve Štěpánově n. Svratkou. Odsud odešli další potomci na Tišnovsko, do Brna, Jimramova a koncem 19. stol. bratři Alois a František do Hodonína.
 
Manželka prvního Čupra byla Kateřina Jandáková, sňatek mohl být kdekoli, když prý utíkal z Uher, ne? Další manželky čtyř generací Čuprů byly původem z Českomoravské vysočiny, dvě byly helvétského vyznání.
 
Kovářská tradice Čuprů se udržela až do poloviny 20. století. Trvalou památkou na rod Čuprů je kříž nad Štěpánovem n. S., postavený v roce 1883 Aloisem Čuprem a jeho manželkou Marií, rodem Sedláková. 

 

 

Příspěvky

Nejstarší údaje z matrik

20. 4. 2013

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Čupr | Komentářů: 0