Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biřmování ve Strážnici

28. 12. 2013

Na stránkách Actapublica MZA v Brně je v matrice signatura 5770 Strážnice, snímky 378-409, seznam dvou skupin biřmovanců. Biřmování bylo ve Strážnici v kostele sv. Martina dne 6.10.1675 a druhý termín asi 4.6.1676.

Jsou zde uvedena jména a příjmení chlapců a dívek, a odkud pocházeli - nejméně padesát obcí a měst. Můžeme tedy seznam biřmovanců použít jako další pramen k hledání nositelů příjmení, která máme v rodokmenu. 
 
Biřmovanci byli ze všech obcí panství Strážnice a Veselí. Ale pouze z Hodonína a Dubňan v sousedním panství Hodonín. Z břeclavského panství to byla Břeclav, Kostice, Lanžhota Mikulčice a Nové Ves( dnes Mor. Nová Ves). Ze vzdálenějších míst jsou to Archlebov, Holešov, Kelč, Malenovice, Opava, Vizovice a Vyškov a další. Za „hranicí“ blízké Kopčany a Holíč.
V seznamu biřmovanců se uvádí i příjmení, která se vyskytují mezi mými předky v rodu Žiška - Martin, Petr a Kateřina Ratiborský (ve Strážnici uváděni již roku 1629). Dál Kristýna a Petr Sasín, Jan Možnar a Maria Žišková. Biřmovanci i kmotři byli ze Strážnice.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář