Jdi na obsah Jdi na menu

Příjmení Václavovič

Příjmení Václavovič nepatří mezi častá příjmení. Nečastěji se vyskytuje na Slovácku, odkud pocházíme, a na Plzeňsku. Že asi nejsme potomci Chorvátů, kteří se do okolí Břeclavi dostali v 16. století a jejich příjmení končí -ič, ukazoval základ - Václav. Příjmení Václavovič vzniklo z křestního jména Václav a vyjadřuje příslušnost k rodině. Bylo psáno Václav, dál Václavovych, Václavovich. Kdy si předci začali říkat Václavovič, nezjistíme. Jako Waczlawowitsch je náš předek zapsán jen v roce 1825. Ještě v roce 1898 u sňatku v Moravské Nové Vsi napsal farář, podle křestního listu z Mikulčic z roku 1839, v kolonce ženich: Martin Václav - obecně Václavovič.

Jak píše v roce1885 František Bartoš v knize Lid a národ, na Podluží se na otázku: čí? odpovídá v množném čísle. Jan Trubačových, dívča súsedových, menujú se Benešových. 
Na Plzeňsku se vyskytuje příjmení Václavovic i Václavovič, jestli Václavoviči přišli ze Slovácka, jsme nezjistili.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jan Vaclavovic - Kontakt

6. 11. 2020 20:39

vaclavovicj@jhv.cz

Milan Šefčík - Re: Kontakt

6. 11. 2022 21:35

Dobrý den děkuji za reakce.
Rod Václavovičů sepsala moje vzdálená příbuzná, Jitka Vaclavovicova 1942 - 2018. Zkusím dohledat informace, co jsem s ní komunikoval.
Můj email milan.sefcik@seznam.cz

Milan Šefčík - Re: Kontakt

6. 11. 2022 21:36

Dobrý den děkuji za reakce.
Rod Václavovičů sepsala moje vzdálená příbuzná, Jitka Vaclavovicova 1942 - 2018. Zkusím dohledat informace, co jsem s ní komunikoval.
Můj email milan.sefcik@seznam.cz

Jan Václavovič - Rod Vaclavovic

6. 11. 2020 20:13

Dobry den, pri hledani nasi historie na mne vypadla tato stranka. Musim se priznat, ze celou dobu jsme zili v presvedceni, ze nas rod prisel prave s vlnou Chorvatu. Ale podle Vasich informaci to tak nevypada, protoze vetsina nasich predku pochazela bud z Breclavi nebo Hodonina. Rad bych se proto zeptal zda-li mate nejake blizssi info ohledne predku z Hodonina a Breclavi? Aktualne v Postorne stale zije muj stryc Jaroslav Václavovič s rodinou a jeho bratři se odstěhovali do Valtic, Úval a Prahy, kde jsem zakotvil i ja.

Dekuji za jakekoliv informace

Jan Václavovič

Blanka - Re: RoDobd Vaclavovic

27. 5. 2022 21:19

Dobrý den ,nebyl někdo z vaší rodiny malíř obrazů?já mám jeden doma a myslím,že to je vaše příjmení.Dekuji