Jdi na obsah Jdi na menu

Dědice - odtud pochází předci Tesaříků i Šefčíků

24. 6. 2013

Babička Vincence Tesaříka (1859 -1959)Terezie, r. Drbalová, narozená 1799 v Pustiměři, měla předky z Dědic. A ti se zde setkávali s předky Rozálie Čížkové, manželky nejstaršího předka Šefčíků - Josefa Ševčíka (asi 1717 - 1795).

 
František Urbánek s manželkou Kateřinou - „od Ševčíků“, jsou v letech 1720-1731 kmotry Tomáše Drbala, dědečka Terezie a dalších dětí Ondřeje Drbala. Naopak Ondřej Drbal „ od Tesaříků“ s manželkou Alžbětou jsou kmotry dětí Urbánků.
 
Když se vdává v roce 1689 ovdovělá dědická mlynářka Magdalena Vykydalová „ od Tesaříků“ je svědkem Václav Čača „od Ševčíků“. Je to nejstarší předek Rozálie Ševčíkové, r. Čížková. Našli jsme také sňatky mezi sourozenci předků Tesaříků a Šefčíků - mezi Kyliány a dcerami z rodu Čača a Urbánek.
 
Předci Tesaříků a Šefčíků se potkají v Dědicích a každý putuje jinam. Předci Vincence Tesaříka (1859 - 1959) se, přes Pustiměř a Hoštice, dostávají do Zborovic. Vincenc až do Popudin u Holíče na Slovensku a před rokem 1905 do Strážnice.
 
Rod Ševčíků -Šefčíků se přes Studnice na Vyškovsku dostává na Hodonínsko - do Josefova. Šefčíci se před rokem 1873 usazují v Mutěnicích.
 
Ve Strážnici se po čase opět potomci rodů Tesařík a Šefčík setkají - Vincentova pravnučka Ludmila Matyášová a Milan Šefčík. A proto rod Šefčíků v Mutěnicích dál pokračuje.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář