Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myslivci

17. 6. 2013

 

Josef Ševčík ( asi 1717 - 1795 ) byl na Vyškovsku 45 let myslivec ve službách Olomouckému arcibiskupství. Také synové Jakub na Vyškovsku, a Florián v Hukvaldském panství, byli myslivci v revírech Olomouckého arcibiskupství. Jak se ale dostali další synové Jan a Tomáš před rokem 1790 jako myslivci na Hodonínsko, na panství císařské rodiny Habsburků ?
Ani pobyt na zdravém vzduchu nepomáhal myslivcům, syn Florián zemřel na TBC. Syn Tomáš zemřel v 44 letech, že byl asi vážně nemocný svědčí výdaje za léky a léčení u lékaře v Miloticích. Také vnuk Antonín umřel na TBC.
Že byl panský myslivec váženou a důvěryhodnou osobou svědčí  to, že Josef Ševčík s manželkou Rozálií byli kmotry mnoha dětí ve Studnici, např. všech dětí Václava Hanáka, a tak i své budoucí snaše Kateřině. 
Zajímavá je pospolitost myslivců, byli si navzájem svědky u sňatků i kmotry dětí. Co mnohokrát pomohlo vypátrat, kde právě myslivec byl ve službě. A dokonce vysvětlit, jak se dostal  Josefův syn Ignác, jediný nebyl myslivcem, do 80 km vzdáleného Josefova na Hodonínsku. Teprve z pozůstalosti po Rozálii, matce Ignáce, jsme zjistili, že myslivci Jan a Tomáš z okolních vesnic, byli bratři Ignáce.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Myslivecké rody

Roman Šemík9. 11. 2014 11:31

Díky za tento příspěvek. I já mám na počátku panského myslivce a nevím, odkud přišel. Našel jsem ho roku 1651 v Soupisu poddaných. Zkuste zveřejnit Josefa Ševčíka na https://sites.google.com/site/mlynarsti/pansti-myslivci. Třeba se časem někdo ozve.

Re: Myslivecké rody

9. 11. 2014 12:16

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Zkoušel jsem již v minulosti přidat své stěhovavé předky na uvedené stránky, ale nemám oprávnění. Přihlásím se, ale to je všechno :-( Nemám oprávnění dávat komentáře nebo přidávat další osoby. Psal jsem i správci stránek, ale bez odpovědi. Poradíte nebo můžete mé předky (myslivce, učitele) vložit za mne? Děkuji MŠ