Jdi na obsah Jdi na menu

Jak naši předci na Hodonínsko přišli

 

Náš předek Ignác Ševčík ( 1758 -1800 ), syn panského myslivce Josefa Ševčíka ( asi 1717-1795 , byl jediný ze synů, který se nestal myslivcem. Když hospodář Václav Hanák ze Studnic na Vyškovsku v roce 1775 zemřel, tak se sedmnáctiletý Ignác Ševčík oženil s jeho dcerou. Ujal se hospodářství, stal se celoláník - 31,26ha .V roce 1787 avšak prodává usedlost a stěhuje se do nedávno založeného Josefova č.27 na Hodonínsku, stává se 1/4láník -10ha. Proč taková změna, nestačil na velké hospodářství   Byli to asi bratři Tomáš a Jan, v té době už myslivci z blízkých Dolních Bojanovic a Mutěnic, kteří Josefov doporučili. Chtěli rodině Ignáce usnadnit život v přívětivějších podmínkách, bez robotních povinností?
V roce 1800 po Ignácově smrti teprve devatenáctiletý jediný syn Karel ( 1781 - 1850 ) pronajal polovinu polí a luk lidem z okolích vesnic. Přebírá také dluhy po otci, sám se dál zadlužuje. Velký vliv na hospodaření v Josefově měla i politická situace, probíhající napoleonské války, hlad, drahota a v roce 1811 státní bankrot. V roce 1813 dostal Karel „pokutu lesní“ ve výši 7a půl florinů. Vnuk revírního myslivce byl pytlák, nebo šel na dřevo? Asi ho k tomu donutila jeho nelehká situace. Protože se Karlova finanční situace nezlepšila, v roce 1813 vrchnostenský úřad sepsal podmínky k prodeji domu licitací.
Po třiceti osmi letech, kdy se Ignác stal celoláníkem, nemají Ševčíci žádnou usedlost - jsou bez movitého majetku, bez domu i polí.
Dva synové Karla Ševčíka   se stávají vojáky, jeden se přiženil do Prušánek a další dva jsou   podruhy. Až vnuci Karla Ševčíka se stávají alespoň domkáři, usazují se v Prušánkách a v Mutěnicích.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář