Jdi na obsah Jdi na menu

Šefčík/Ševčík

Hlavní rodovou linii Šefčík/Ševčík tvoří 9. generací, v rodech jejich manželek 13. generací, přímých předků. Náš nejstarší předek Josef Ševčík (1717? - 1795) byl panský myslivec na Vyškovsku v Nových Sadech, Studnicích a Radslavicích - na panství Olomouckého biskupství. V Dědicích se v roce 1752 oženil s Rozálií Čížkovou. A právě jejich sňatek je nejstarší nalezený údaj o Josefu Ševčíkovi. U ženicha bylo udané místo Hulín, který ale nebyl jeho rodištěm.

 

Také čtyři jejich synové byli myslivci. Tomáš a Jan na Hodonínsku, Jakub v Dědicích a Florián většinu na severní Moravě. Dcery  se provdaly na Vyškovsku, Jakub žil ve Studnicích, měl syna, možná zde rod pokračuje. Rody myslivců Tomáš, Jana a Floriána vymřely po meči.

 

Další syn, náš předek Ignác Ševčík (1758 -1800), odchází asi v roce 1787 do Josefova na Hodonínsku. A za další dvě generace, kolem roku 1867 dochází na Hodonínsku k rozdělení rodu Šefčík / Ševčík na dvě větve - Prušáneckou - používají příjmení Ševčík a Mutěnickou - používají příjmení Šefčík a v dalších generacích i Ševčík. V obou obcích doposud Šefčíkovi a Ševčíkovi stále žijí.

 

Rody manželek byly z Vyškovska - Dědic, Studnic, Nových Sadů a z Hodonínska - z Mutěnic. 

 

Příspěvky

Nejstarší údaje z matrik

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Šefčík/Ševčík | 0 Komentářů:

Nejstarší křest, sňatek, úmrtí

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Šefčík/Ševčík